Icy weather puts the freeze on fixture programme
ONLY four games survived the Arctic conditions on Saturday with a game being played in each of the four divisions.
Hopefully there will be better weather this Saturday and all the teams get back into action.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdNote: The monthly meeting of the league will be held on Monday 8 February in the usual venue commencing at 7.30pm sharp with all clubs expected to be in attendance.
The Annual Table Quiz will follow on after the business for the Meeting has been completed.
RESULTS
INTERMEDIATE DIVISION
Brantwood 6 v 1 Cookstown Olympic
JUNIOR DIVISION ONE
Gleve Rangers Res 2 v 2 Killymoon Rangers Res
This was a good competitive game from start to finish with Killymoon having the edge in the first-half and Glebe edging it in the second. Killymoon took the lead through a well taken goal scored by Leon Abraham on the 24th minute and then doubled their advantage after Stuart Donaghy scored on the 50th minute.
Glebe than got their attacking play going and got back in the game after Gareth Henry converted a penalty on the 61st minute.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWith this goal Glebe continued on attack and got back on level terms on the 65th minute thanks to a superb goal scored by Neil McVicker from 25 yards. After this Glebe went for the winning goal but Killymoon defending well were not going to be denied a point and at the end the draw was probably the correct result.Referee Mr Wm McConaghie
JUNIOR DIVISION TWO
FC Ballynure Res 3 v 0 Demense Strollers
JUNIOR DIVISION THREE
Grange Rangers II 3 v 6 Woodlands
FIXTURESINTERMEDIATE
Saturday
FC Ballynure v Rasharkin United
Clough Rangers Athletic v Kilbride Swifts
CRAWFORD CUP ROUND 1
Desertmartin v PortglenoneBallycastle United v Raceview
CRAWFORD CUP ROUND 2
Brantwood v Coleraine CrusadersDunloy v Cookstown Olympic
JUNIOR DIVISION ONE
Ballynure Old Boys ‘B’v Ballyclare Comrades Res
Glebe Rangers Res vChimney Corner Res
Killymoon Rangers Res v Newtownabbey FC
Tobermore United Res v Carniny Amateurs
Newtownabbey 7’s v Ballymoney United Res
Raceview Athletic v Magherafelt Sky Blue Res
Cookstown Athletic v FC Larne
JUNIOR DIVISION TWO
3rd Ballyclare Old Boys v FC Ballynure Res
Moyola Park Olympic v Demesne Strollers
Cookstown Oly Colts vDesertmartin Swifts
Ballyclare North End v Red Star
JUNIOR DIVISION THREE
Ballyclare United v Antrim RoversDundrod Old Boys v Newtownabbey FC Res
Woodlands v Ballynure Old Boys Youth
Grange Rangers II v Newtownabbey 7’s Res
Mallusk Athletic v Carnlough Swifts